Vodohospodári po 40 rokoch vypustia piešťanskú Sĺ

Návrhy, pripomienkya debaty týkajúce sa životneho prostredia v obci a jej okolí...

Vodohospodári po 40 rokoch vypustia piešťanskú Sĺ

Poslaťod admin » 27 August 2007, 06:06

Vodohospodári takmer po 40 rokoch vypustia vodu z nádrže Slnava, nachádzajúcej sa v známej a obľúbenej rekreačnej zóne v Piešťanoch. Dôvodom je plánovaná revízia vodnej stavby na Váhu od Hornej Stredy po Madunice.

Začiatok vypúšťania je naplánovaný až na 3. septembra, teda po skončení hlavnej turistickej sezóny. Vypúšťanie by malo trvať zhruba 5 dní. Po tom v nasledujúcich 8 týždnoch vykoná piešťanská Správa Povodia stredného Váhu II Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., práce v predpokladanom finančnom objeme takmer 45 miliónov Sk na hati Drahovce, zdrži Slnava, odpadovom kanáli v Hornej Strede, prívodnom a odpadovom kanáli v Maduniciach, v prístave Ratnovce a na ďalších miestach, a to v celkovej dĺžke 25,6 kilometra.

Podľa platného manipulačného poriadku sa takéto práce majú robiť každých 10 až 15 rokov, avšak, ako pre TASR povedal vedúci strediska vodohospodárskej činnosti Ivan Hrnčiarik, od poslednej revízie na Vodnej stavbe Drahovce-Madunice uplynulo 39 rokov. "Priebežné obhliadky konštatovali, že takmer 50-ročná stavba je bezpečná a prevádzkyschopná," uviedol pre TASR. Pre revíziu sa prevádzkovateľ rozhodol preto, že niektoré časti diela sú trvalo pod vodnou hladinou a za prevádzky nie je možné prehliadnuť stav betónových konštrukcií a tesnenia hrádzí, prípadne urobiť ich opravu. S prácami na vodnej stavbe súhlasila aj atómová elektráren v Jaslovských Bohuniciach, ktorá vodu z Váhu odoberá na chladenie svojich veží, no má vybudovaný aj náhradný zdroj. Proti nie sú ani Slovenské liečebné kúpele, ani ochranári so zásahmi na Sĺnave, ktorá je v 4. stupni ochrany krajiny, nemajú problém.

Vodné dielo Drahovce-Madunice bolo uvedené do prevádzky v septembri 1961, keď madunická vodná elektráren dodala do siete prvé kilowatty elektrickej energie. Účelom stavby, ako uviedol Hrnčiarik, je využitie energetického potenciálu rieky Váh na tomto úseku, odber povrchovej vody a závlahy regiónu. "Ale tiež umožnuje plavbu na Sĺnave, sú tu podmienky na vodné športy a rybolov. Ďalšou možnosťou využitia je ochrana kúpeľného bahenného žriedla a čiastočné zníženie prietokov veľkých vôd v koryte Váhu pod haťou Drahovce," dodal.
Okrem opravy poškodených častí a údržby vodohospodári počítajú aj s odstranovaním nánosov na niektorých exponovaných častiach. "Napríklad pod Kolonádnym mostom a v Lodenici v Piešťanoch. Odstránime aj nánosy a naplaveniny pred vtokom do prívodného kanála elektrárne Madunice. Uvidíme, aké prekvapenia nás čakajú v podobe nahádzaných predmetov," povedal Hrnčiarik.

(TASR)
Registraciou na tomto fore ziskate moznost vytvarat ankety a hlasovat v nich, mozete upravovat svoje prispevky, pridat obrazok k svojmu menu a nikto iny nebude vystupovat pod vasou prezyvkou. :-)
Obrázok užívateľa
admin
Site Admin
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 15 Január 2007, 13:43

A prečo je táto správa taká dôležitá?

Poslaťod drahovčan » 13 November 2007, 14:01

A prečo je táto správa taká dôležitá?
drahovčan
 

a co

Poslaťod dj » 13 November 2007, 18:40

mas nieco zaujimavejsie? :twisted:
dj
 


Späť na Životné prostredie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť